Kadın

Normal Doğum Nedir? Zor Mudur?

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir? Zor Mudur? Normal doğum, anne adayının vajinal yolla doğum yapmasıdır. Hamileliğin 38.haftasından sonra gerçekleşen rahim kasılmaları ile başlayan normal doğum bebeğin vajinal yoldan doğması ile son bulur. Kadınların fizyolojik yapısı normal doğum için uygundur. Bazı riskli durumlar söz konusu olduğunda (anne ve bebeğin sağlığı açısından)  ise normal doğum yerine sezaryenle doğum tercih edilmektedir. Normal doğumun gerçekleşmesi için rahim kasılmalarının başlamış olması, rahim ağzının yeterli şekilde açılmış olması ve bebeğin baş gelişli olması gerekir. Şayet bebek baş gelişli değilse bu durum normal doğum yapmayı olanaksız hale getirir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda ya da annenin rahim ağzı yeterince açılmadığında sezaryenle doğuma karar verilir.

Normal Doğum Zor Mudur?

Normal doğumun zorlu yanları ile ilgili detaylı bilgilere aşağıdaki yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz.

Normal Doğum Zor mudur? Elbette kolay değildir. Ancak annenin bebeğine kavuşma arzusu duyulan acının ve yaşanan zorluğun derecesini azaltır. Normal doğum anne adayının günlük hayatına daha kolay adapte olmasına yardımcı olur. Doğum sonrası annenin bedeni kendini daha kolay toparlar. Anne sütü normal doğum yapan annelerde daha kolay ve çok gelir. Normal yolla doğum yapan bir anne bebeği ile daha çabuk iletişim kurar, ilk andan itibaren bebeğini emzirmeye başlayabilir.

Normal doğum çok ağrılı mıdır?

Normal doğum çok ağrılı mı? Ağrısız doğum; doğum ağrılarının karın bölgesinde basınç, kasıklarda baskı olarak hissedildiği normal bir doğum türüdür. Bu tür doğumda ağrı ve acı yoktur. Rahimdeki kasılmaların düzenli hale geldiği durumda rahim ağzının 4 santimetre açılması durumudur.

Normal doğum en çok kaçıncı haftada olur?

Normal doğum gebeliğin 38 ve 40. haftaları arasında gerçekleşir. 37. hafta önceside gerçekleşen doğumlar erken doğum olarak adlandırılmaktadır. 42. hafta sonrası gerçekleşen doğumlarda geç doğum olarak bilinmektedir.

İkinci kez normal doğum kolay olur mu?

İkinci kez gerçekleşecek olan normal doğum, ilkine göre daha kolay olur. Doğumların gerçekleşme süresine bakıldığında ilk doğumlar ortalama 11-12 saat zaman dilimi arasında gerçekleşirken, daha önce normal doğum gerçekleştirmiş kadınlarda bu zamanın ortalama 7-8 saat olduğu görülmektedir.

Doğum belirtileri kaç gün önceden başlar?

Doğum zamanı gelmeden  1 veya 2 hafta kadar önce rahim aşağı iner. Ancak ikinci doğumunu gerçekleştirecek olan kadınlarda bu belirti doğumdan 1 gün önce gerçekleşmektedir. Gebeliğin son aylarında sancılarda artmaktadır. Genelde kasık çevresinde ve karın çevresinin alt kısmında meydana gelen düzensiz sancılar yalancı sancı olarak bilinir.

Doğum olduğu nasıl anlaşılır?

Yaklaşan doğum belirtileri; Rahimdeki kasılmalar, düzenli sancıların belirtmesi, Bebeğin baş bölgesinin doğum kanalına inmesi ve şiddetli tuvalete gitme – çıkma arzusu.

Doğum Sancısı Nasıl Hafifler?

Olumlu düşünmeniz gerekir. Nefes egzersizlerinize başlayın. Pozisyonunuzu değiştirin.

Doğum sancısı nasıl belli olur?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı