KadınSağlık

Hamilelik Testinde Negatif Ne Anlama Gelir?

Testiniz Hatalı Sonuç Verebilir

Hamilelik Testinde Negatif Ne Anlama Gelir?

Hamilelik Testinde Negatif Ne Anlama Gelir?Hamilelik test kitinde iki çizgi bulunmaktadır. Testin uygulanmasının ardından bu çizgiler koyulaşarak belirgin hale gelmektedir. Test çizgilerinden bir tanesi belirginleşirse bu testin negatif olarak sonuçlandığını göstermektedir. Peki, hamilelik testinde negatif ne anlama gelir? Hamilelik testinin negatif olarak sonuçlanması testi uygulayan kadının gebe olmadığını göstermektedir. Ancak bazen gebelik testi kadınlar tarafından çok erken dönemlerde uygulanabilmektedir. Özellikle de planlı gebelik düşünen kadınlar gebelik testi yapmak için çok isteklidirler ve adet gecikmesini beklemeden test uygularlar. Ancak bu durumda testin hatalı sonuç verme oranı yükselmektedir.

Kadın Hastalıkları Uzmanına Başvurabilirsiniz

Bu gibi durumlarda gebelik olmasına rağmen gebelik testi negatif sonuç verebilir. Bu nedenle gebelik testi negatif çıkan kadınlar eğer testi adet gecikmesini beklemeden uyguladılarsa adet gecikmesi yaşarlarsa mutlaka tekrar etmelidirler. Adet gecikmesinin ardından uygulanan hamilelik testi negatif sonuçlanırsa ve adet gecikmesi sürerse yine 3 gün sonra testin tekrarlanması tavsiye edilir. Gebelik testi negatif sonuçlanırsa ve gebelik yoksa bu durumda bir kadın hastalıkları uzmanına başvuruda bulunularak adet gecikmesinin olası diğer nedenleri araştırılmalıdır.

Hamilelik testinde geçersiz ne demek?

Test süresi bittiğinde ekrana bakın. Eğer ekranda tek çizgi görülüyorsa sonucunuz negatif demektir. Yani hamile olmadığınız anlamına gelmektedir. Ekranda iki çizgi görmeniz durumunda testiniz pozitif yani hamilesiniz demektir. Eğer ki herhangi bir çizgi ekranda görülmez ise test geçersiz demektir. Yani testi başarılı bir şekilde tamamlamadığınız anlamına gelmektedir.

Gebelik testi yanıltıcı olabilir mi?

Adet günü gelmeden yapılan testlerde testlerin yanıltma oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple yanlış sonuçlar alabilirsiniz. Doğru sonuç almak için adet gününüz geçtikten 5 ve 7 gün sonrasında test yaptırmanız önerilir. Yine de testlerin yanılma payının olduğunu söyleyebiliriz.

Çok su içmek gebelik testini etkiler mi?

Testinize başlamadan önce çok fazka sıvı almanız idrarınızdaki hCG düzeyini düşürebilir, bu da testinizin  hamilelik hormonunu saptamasını zorlaştırabilir. Testi uygulama şekliniz alacağınız sonucu etkileyebileceği için, testi yaparken kullanım koşullarına tam olarak uymanız oldukça önemlidir.

Gebelik testinde silik çizgi ne anlama gelir?

Gebelik testinizin sonucunda silik çizgi çıkıyorsa, idrarınızda beklenen düzeyde hCG hormonunun yer almadığı anlamına gelir. Kesin sonuç için adet tarihinizden sonra en az 3 gün beklemeniz önerilir. Ancak, silik çizgi yine de gebeliğin var olduğunu ancak yeteri kadar ilerlemediğini göstermektedir.

Önerilen Yazı: COVID-19 Neden Çok Dikkat Edilmesi Gereken Bir Virüs?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı