Teknoloji

Google TV Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google TV Nedir ve Nasıl Çalışır?

Google, Chromecast sahiplerine kişiselleştirilmiş bir TV deneyimi sunar.Google TV aracılığıyla, kullanıcılar TV ve film kitaplıklarının yanı sıra Netflix, Hulu ve HBO Max gibi bir dizi akış uygulamasına tek bir birleşik kullanıcı arayüzünde göz atabilir.

Google TV nedir?

Google TV Nedir ve Nasıl Çalışır?

Eskiden Google Play Filmler ve TV olarak adlandırılan Google TV, kullanıcı özelleştirme ve içerik önerileri etrafında odaklanan bir platformdur.

Google’ın mevcut film ve televizyon vitrini kalır ve kullanıcılar, ister canlı ister istek üzerine olsun, çeşitli akış uygulamalarını indirebilir ve bunlara erişebilir. Google TV grupları ve çeşitli televizyon programlarını ve filmleri, kullanıcı için kişiselleştirilmiş tek bir menüde listeler.

Esasen, Google TV, farklı hizmetlerden izlediğiniz her şeyi kusursuz ve birleşik bir deneyimde birleştirirken, aynı zamanda sizi izlemeye başlamak için benzer içerik parçalarına yönlendirir. Google TV ayrıca, kullanıcıların fotoğraflarını buluttan büyük ekran televizyonlarında sergilemelerine olanak tanıyan tam Google Fotoğraflar desteğine de sahiptir.

Yazılım şu anda yeni Google Chromecast’te mevcut ve yavaş yavaş akıllı televizyonlarda ve diğer Android TV cihazlarında Android TV arayüzünün yerini alacak .

Google Chromecast, Google TV ile Ne Yapabilir?

Önceki Google Chromecast modelleri gibi, Google TV ile Google Chromecast bir HDMI dongle biçiminde gelir. Chromecast, geleneksel olarak Google Cast teknolojisini kullanan bir uzaktan kumanda olarak mobil cihazları veya bilgisayarları kullanır — YouTube gibi bir uygulamadan Chromecast cihazınıza video veya ses yayınlayarak, bu cihaz daha sonra Chromecast’in bağlı olduğu televizyonda video ve ses görüntüler. Oradan, mobil cihazınız veya bilgisayarınız duraklatmak, oynatmak, geri sarmak veya ileri atlamak için kullanılır.

Google Cast, Google TV ile Google Chromecast’te hala mümkündür, ancak bu, bu cihaz için varsayılan değildir. Kendisinden önceki Chromecast cihazlarının aksine, bu yeni Chromecast bir uzaktan kumandayla birlikte kullanılır. Bu uzaktan kumandanın dört yönlü bir pedi, bir orta düğmesi, bir geri düğmesi, bir Google Asistan düğmesi, ses düğmeleri, bir Netflix düğmesi ve bir YouTube düğmesi vardır. Ve bir mobil cihazdan hiçbir şey yayınlanmadığı halde bir ambiyans moduna sahip olan önceki Chromecast modellerinden farklı olarak, bu Google Chromecast, Google TV arayüzünü ve menüsünü tam olarak kullanıyor.

Google TV, Google Asistan ile Çalışır mı?

Google’ın çoğu yazılım ve donanımında olduğu gibi, Google TV’de tam Google Asistan entegrasyonu vardır. Google TV kullanıcıları, bir düğmeye basarak bir dizi işlev için sesli komutları kullanabilir. Özellikle Google TV ile, Google Asistan’dan belirli bir türe ait önerilen filmleri bulması istenebilir. Kullanıcılar ayrıca menüde gezinmek veya belirli uygulamaları adıyla açmak gibi temel işlevler için Google Asistan’ı kullanabilir.

Kullanıcının evi, Google Asistan bağlantılı cihazlarla tam özellikli ise, Google TV aracılığıyla onları kontrol edebilir. Işıklarınızı ve hoparlörlerinizi kontrol edin veya belki Google TV’yi kontrol etmek için Google Asistan akıllı hoparlörlerinizi kullanın — oynatmayı kontrol edin, uygulamaları açın ve hatta Google TV cihazınızı uzaktan kumandanız olmadan bir sesli komutla kapatın.

Google TV’nin Diğer Platformlardan Farkı Nedir?

Rakip akıllı cihazlar ve akıllı TV platformları arasında Apple TV, Roku ve Amazon Fire TV bulunmaktadır.

Apple TV’nin arayüzü, çoğu hizmetten içeriği bir Apple TV uygulamasında birleştirir. Apple TV uygulaması Roku ve Amazon Fire TV’de de mevcut olsa da, Google TV’de bulunmuyor ve bu nedenle Apple TV + içeriği resmi olarak Google TV’de mevcut değil. Ancak, ana Apple TV arayüzü yalnızca Apple TV cihazlarında mevcuttur.

Apple’ın akış cihazları ve uygulaması aynı adı kullanıyor, bu yüzden biraz kafa karıştırıcı.

Roku, akıllı televizyonlar ve Roku akış çubukları aracılığıyla kullanılabilir. Ana menüsünde, reklamların ekranın çoğunu kapladığı bir uygulama ızgarası vardır. Roku, Google, Apple ve Amazon gibi kendi vitrini kullanmak yerine, film mağazası olarak FandangoNOW’u kullanıyor. Roku’nun Amazon Alexa ve Google Assistant ile sınırlı uyumluluğu vardır.

Amazon Fire, Roku’ya benzer ve tam Alexa desteği sunar. Apple ve Roku gibi, ancak Google’ın aksine Amazon Fire, STARZ ve Showtime gibi kanallara sahiptir ve kullanıcılarının farklı hizmetlere abone olmalarına ve içeriklerini Amazon Fire cihazlarında izlemelerine olanak tanır. Ancak Amazon Fire, HBO Max veya Peacock akış uygulamalarına sahip değildir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı